Amsterdam i jego zielone ogrody. Cz. II.
2

lipca

Amsterdam i jego zielone ogrody. Cz. II.

W Amsterdamie spotkamy całą plejadę roślin zielonych, o których zastosowaniu w balkonowych ogródkach czy w doniczkach nie pomyśleliśmy nawet raz. Tutaj w ogrodach wykorzystywane jest niemal wszystko co może się w jakikolwiek sposób przydać i posłużyć jako np. doniczka czy też element skalniaka.

Nie zajdziemy w tym mieście wielu ogrodów jakie znamy z elitarnych magazynów o ogrodnictwie, nie ma tutaj wielu roślin które pochłaniają czas i wiele wysiłku w pielęgnacji, za to znajdziemy rośliny proste, niewymagające i pięknie wkomponowane w otaczający je świat. W tym mieście zapomina się o eleganckiej ceramice czy terakocie, za to znajdziemy stare wiadro w którym kwitnie kapryśny krzew lub kwiat jaki nie wymaga szczególnej troski. W ogrodach, na balkonach i na parapetach okiennych widać wszelką roślinność jaka tylko nadaje się do uprawy w takich warunkach, a dookoła widać w każdym zakątku bujny, zielony świat, gdzie bogactwo kształtów i kolorów potrafi zaskoczyć niejednego zapalonego ogrodnika.

Na ulicach także nie brakuje roślin ozdobnych, z których chyba najbardziej popularny jest dobrze nam znany bukszpan. Jest on mało wymagający, rośnie niemal wszędzie i w każdych warunkach, a jego wytrzymałość na zmiany temperatur i warunki pogodowe jest na amsterdamskich ulicach świetnie wykorzystana. Drugim popularnym gatunkiem jest żurawka, która rewelacyjnie przystosowała się do tamtejszego klimatu.

Większość roślin jakie możemy zobaczyć między zabudowaniami w Amsterdamie, jest nam dobrze znana z polskich ogrodów, niektóre są bardziej znane naszym ogrodnikom, inne mniej. Widać tutaj także sporo gatunków, jak np. California liliac, dla których surowe, polskie zimy są zabójcze, natomiast tutaj łagodniejszy klimat sprzyja rozrostowi i utrzymaniu gatunku z roku na rok. Wybór gatunków roślin zależy od miejsca w którym się znajdujemy. W miejscach takich jak restauracja czy kawiarnia, rośliny są już bardziej eleganckie i starannie wybierane. Przeważnie są umieszczane w pojemnikach o niezbyt dużych gabarytach, ze względu na brak przestrzeni, jednak widać je niemal wszędzie, gdzie tylko możliwe jest ich ustawienie.

Na barkach mieszkalnych jakie pływają po amsterdamskich kanałach widać na dachach zadbane ogrody i fantazje osób które je aranżują. Na każdym kroku widać w tym mieście potrzebę otaczania się roślinnością i zamiłowanie do ogrodnictwa, co wpływa na ogólny obraz Amsterdamu jako pełnego kanałów oraz bujnej, zielonej roślinności.