Dni świąteczne w kwiaciarni i zakazy z tym związane. Cz. I
17

czerwca

Dni świąteczne w kwiaciarni i zakazy z tym związane. Cz. I

Dni które dla większości osób kojarzą się z labą w domu i wolnym od pracy, w kwiaciarniach nabierają nowej odsłony. Właśnie w takie dni bardzo często jest największy ruch, a tłum klientów przewija się przez cały dzień. W tym momencie rodzą się pytania jak to jest widziane w świetle polskich zakazów pracy w dni świąteczne, i czy w kwiaciarni w dni świąteczne powinien pracować tylko właściciel czy też może wraz z nim być także pracownik?

W przypadku kwiaciarni cały czas panuje pewno niedopowiedzenie pod tym względem, przede wszystkim dlatego, że nie do końca jest ustalony status kwiaciarni, czy w tym przypadku mamy styczność z działalnością opartą o handel czy też już raczej o usługę? Cały czas pod tym względem toczą się spory, a właściciele niekiedy są już zmęczeni śledzeniem informacji i wiadomości na ten temat.

Pozwolimy sobie nieco przybliżyć tą kwestię, a zaczniemy od sprawy najprostszej, czyli od przedstawienia wszystkich dni wolnych jakie będą obowiązywać w 2016roku. Na ten rok przypada aż 13 dni świątecznych, a do takich dni należą: 1 stycznia, czyli Nowy Rok, 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, 27 i 28 marca, Święta Wielkanocne, 1 maja, czyli Święto Pracy, 3 maja, Święto Narodowe Trzeciego Maja, czyli rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 15 maja, czyli Zielone Świątki, 26 maja, święto Bożego Ciała, 15 sierpnia, czyli święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada, Święto Zmarłych 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, 25-26 grudnia, czyli Święta Bożego Narodzenia.

W czasie tych dni, prawo pracy jakie obowiązuje w Polsce, ogranicza możliwość zatrudnienia pracowników w miejscach związanych z handlem, o czym mówią art. 15 i 19 a § 1 K.p. a ten przepis obejmuje także niedziele, jeśli w tym dniu przypada któryś z ustawowych dni wolnych. W dniach wolnych prace może wykonywać właściciel punktu handlowego oraz osoby zatrudnione w ramach umów cywilnych, czyli np. na umowę zlecenie. Kodeks pracy przewiduje wysokie kary pieniężne za złamanie tego przepisu, a kwoty grzywny opiewają na sumę od 1 tys., do nawet 30 tys. złotych, co skutecznie odstrasza właścicieli.

Od tego przepisu przewidziane jest pewne ustępstwo, a mianowicie dozwolona jest praca w dni świąteczne w miejscach gdzie jest to wymagane ze względu na ich użyteczność społeczną i potrzeby ludności. Główny Inspektora Pracy zezwolił na pracę aptek oraz stacji paliw, a także na usługi świadczone w cukierniach. Do takich miejsc powinny być także zaliczone kwiaciarnie, ponieważ sprzedaż kwiatów związana jest z użytecznością publiczną oraz zaspokojeniem potrzeb ludności, szczególnie w dni świąteczne w które wypadają popularne imieniny, np. Marii, lub święta Matki i innych celebrowanych kwiatami uroczystości.