Dni świąteczne w kwiaciarni i zakazy z tym związane. Cz. II
3

lipca

Dni świąteczne w kwiaciarni i zakazy z tym związane. Cz. II

W Polsce zostało przyjęte, że za palcówki handlowe uznaje się supermarkety i hipermarkety, czyli ogólnie sklepy wielkopowierzchniowe, a także hurtownie oraz magazyny, przedsiębiorstwa handlowe i punkty handlowe. Wszystkie te miejsca maja jedna wspólną cechę, a mianowicie świadczą usługi związane z handlem i podstawą ich działalności jest wymiana handlowa pomiędzy jednostkami. Zatem powstaje jedno podstawowe pytanie związane z kwiaciarniami, czyli czy kwiaciarnia to działalność usługowa czy też handlowa?

Przypatrując się pracy w kwiaciarni, możemy jednoznacznie stwierdzić, że oprócz działalności związanej z handlem, w kwiaciarniach świadczy się usługi związane z florystyką i bukieciarstwem, co już wyodrębnia tego typu punkty. W przypadku kwiaciarni można w bardzo prosty sposób wskazać, że prowadzone tutaj działania polegają na wykonaniu bukietów na zamówienie klienta oraz kompozycji kwiatowych na różne okazje, a dopiero później na ich sprzedaży. Pracownik kwiaciarni nie tylko sprzedaje, ale przede wszystkim wykonuje usługę dla klientów, po wykonaniu której dochodzi dopiero do transakcji handlowej. Zatem jeśli właściciel kwiaciarni przedstawi swoją działalność w ten sposób właśnie do resortu pracy, to nie powinien być objęty zakazem pracy w dni świąteczne.

Przepisy w naszym kraju są niestety tak mało sprecyzowane w tym zakresie, że może to stworzyć szereg komplikacji w przypadku kontroli ze strony Urzędów. W takim przypadku to właściciel musi udowodnić swoje racje, aby nie zostać obciążonym karą za złamanie przepisów, a kary są dosyć wysokie (od 1 tys. do nawet 30tys. złotych). Trzeba wiec dobrze się przygotować i uzasadnić swoje racje, a tutaj także mogą pomóc informacje o stosowaniu preferencyjnej stawki podatku ryczałtowego, gdzie także pojawiają się wątpliwości, czy kwiaciarnia podlega pod działalność usługową czy też handlową.

Kwiaciarnia jednak opiera swoje działanie głównie na usługach florystycznych na indywidualne zamówienia klientów oraz na sprzedaży z tym związanej. Jest to więc miejsce w którym najpierw świadczy się usługę, a przy okazji jest to związane z handlem, czyli jest to ważny argument jaki powinien być użyty przeciwko włączeniu kwiaciarni w zakaz handlu w dni świąteczne. Drugim argumentem dla wyłączenia kwiaciarni z tego zakazu, jest to że świadczy usługi związane z użytecznością społeczną oraz zaspokaja codzienne potrzeby ludności. Zupełnie inna kwestią jest to czy warto w takie dni pracować, czy nie lepiej po prostu cieszyć się wolnym dniem i świętować razem z innymi.