Holandia – największa na świecie giełda kwiatowa.
28

czerwca

Holandia – największa na świecie giełda kwiatowa.

W trakcie całego roku jest sporo dni w których handlarze kwiatów zacierają ręce, a jednym z takich szczególnych będzie z pewnością Święto Zakochanych, czyli Walentynki. Ten dzień co roku jest zapisywany w historii, praktycznie każdej kwiaciarni, z rekordowym wynikiem sprzedaży kwiatów.

Szczególnie w Holandii jest to dzień w którym padają niesamowite kwoty związane z obrotem handlu kwiatami, a szczególnie różami. Na największej w tym kraju giełdzie FloraHolland, w roku 2015, obroty w tym czasie sięgnęły kwoty 4,5 miliarda euro, co niejednego może przyprawić o zawrót głowy. Pomimo tego, że róże sprzedawane są w Holandii, tak naprawdę hodowane są w Afryce. Holandię uznaje się za największego eksportera kwiatów na świecie, choć konkurencja nie śpi, i coraz częściej jest detronizowana z tego zaszczytnego pierwszego miejsca. Związane jest to z rozwojem usług internetowych, przez co zauważono spadek znaczenia giełdy kwiatowej w Aalsmeer, gdzie do niedawna sprzedawano około 12,5 mld kwiatów w ciągu roku. Jednak pomimo tego Holandia nadal nie ma sobie równych wśród krajów europejskich.

Na giełdach holenderskich codziennie sprzedawane są kwiaty, które nie zawsze hodowane są właśnie w tym kraju. Róże ze względu na klimat hodowane są w Afryce, również inne kwiaty cięte lepiej rozwijają się i kwitną w tym kraju, natomiast cebulki kwiatów takich jak tulipany, narcyzy czy hiacynty hodowane są w samej Holandii. W zasadzie tylko hodowla kwiatów szklarniowych, ciętych została przeniesiona do krajów afrykańskich lub do Ameryki Południowej, ze względu na warunki klimatyczne oraz koszty robocizny. Wobec tego obecnie w kwiaciarniach europejskich około 95% kwiatów ciętych pochodzi z Etiopii, Kenii, Zimbabwe, Zambii i Ugandy. Kwiaty z tych krajów są codziennie dostarczane transportem lotniczym do Holandii, gdzie trafiają natychmiast na giełdę w Aalmseer, a później do kwiaciarni w całej Europie i na świecie. Dzień w dzień na giełdzie sprzedaje się około11 tysięcy odmian kwiatów ciętych, a oprócz tego także około 800 gatunków roślin ogrodowych i około 350 odmian kwiatów doniczkowych, w ilościach które razem generują obrót, jak wspomnieliśmy na początku, na sumę 4,5 mld euro.